Durumum forum
Durumum soru sor Durumum yeni sorular
Kullanıcı Adı-Soyadı: Parola:
 

Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki fark!

Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki fark!

En iyiler, Rehber
Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki farklar nelerdir?

Cumhuriyet bir rejim (yönetim) biçimidir.

Şekil ihtibari ile halk iradesinin hakim olduğu bir yönetim biçimidir ama asla göründüğü gibi değildir.

Çünkü asla her cumhuriyet bir demokrasi değildir.

Her demokrasi de bir cumhuriyet değildir .

Demokrasi bir yaşam biçimidir.

Eğer yönetici aldığı kararlarında efkar_ı umumiyenin hakkını dikkate alıyor tabiri caizze halkını adam yerine koyuyor onları dinliyorsa bu bir demokrasidir. Osmanlı zaman zaman bunu yapmıştır. Buna dünyada şahittir, azınlıklarda şahittir. Zaten eğer demokrasi olamasa idi hiç bir azınlığın ne kültürel , ne dini, nede etnik yapısını koruması mümkün olmazdı. Yukarıda bahsedildiği gibi şekil ihtibari ile yönetim bir cumhuhriyet değildir yani yöneticiler seçimle ve süre ile seçilmesede uygulmada demokrat olmak esasdır; işte bunun adıda demokrasidir Tek parti diktotaryasının olduğu veya halkına her seçimde kendisini zorla seçtiren sistemlerin olduğu yerlerde asla demokrasi olmaz ama adı cumhuriyet olabilir.


T.C. Demokratik cumhuriyettir.Bayrağı olan tüm bağımsız devletler Cumhuriyettir ama mesela İran İslam(teokratik)cumhuriyeti'dir.Yine 1923 yılında kurulan devletimiz sadece cumhuriyetti.Ancak demokratik olma konusunda ancak çok partili dönem ve sonrasındaki gelişmeler olması gerekir. Çin,Küba,hatta eski S.S.C.B de (sosyalist cumhuriyetler) vardı.Tek parti tarafından sınırlı seçimlerle yönetilen T.C de demokratik değildi ,1946 seçimlerine kadar.

Yani sözün özü CUMHURİYET=DEMOKRASİ DEĞİLDİR

.Cumhur arapça Halk;iyyet de aitlik demektir.Yani halka ait yönetim ,bağımsızlık demektir.Cumhuriyet arapça ;demokrasi Yunanca aynı sözcüktür.Ama uygulanışlarında demokraside olan ilkelerin tümü Cumhuriyetlerde aynı olmamıştır.

Monarşi'lerden sonra,Demokratik uygulamaların ilk ilk şekli CUMHURİYET OLARAK SÖYLENİYORDU.Kimbilir belki demokrasinin daha gelişmişi için de ilerde başka kavramlar da söylenebilir. En iyi tavsiyeler
 

Silkroad server, Silkroad pvp serverlar Tanıtımları


Silkroad pvp server Online Silkroad oyununda private server tanıtımları Silkroad server pvp serverleri: Pvp serverlar oyna. En kaliteli ve en yeni metin2 serverler
tanıtımları.

» Ads
  • pvp serverler
  • En iyi metin2, knight, silkroad ve diğer oyunların pvp serverlar wslik editsiz editli pvp serverler oyunları için yukarıdaki sitemizden bilgilenebilirsiniz.
  • En iyiler ilan ver