Durumum forum
Durumum soru sor Durumum yeni sorular
Kullanıcı Adı-Soyadı: Parola:
 

Çok gezenmi yoksa çok okuyanmı bilir nedir ?

Çok gezenmi yoksa çok okuyanmı bilir nedir ?

En iyiler, Rehber
Çok gezenmi yoksa çok okuyanmı bilir nedir ? hakkında bilgiler...

Şimdi bir Münazara Yarışması olduğunu varsayalım ve konumuz ; ÇOK GEZEN Mİ ÇOK OKUYAN MI BİLİR şeklinde olsun.

Takımlardan birisi Çok Gezen Daha Çok Bilir ve diğer taraf ise Çok Okuyan Daha Çok Bilir şeklinde savunma yapacak olsunlar.

Gerçi bana kalsa Çok Gezerken Çok Okuyan daha çok bilir derim ama Münazara mantığı bellidir:) Savunmadığınız bir konuyu bile savunmak zorunda kalabilirsiniz.

Takımlardan birisi Çok Gezen Daha Çok Bilir tezini savunacak. Bunun için hangi argümanları ortaya koyabilir yazalım.

Çok Gezen insanlar bizzat hayatla iç içe olur.

İnsan okuduklarını unutur , ama yaşadığını unutmaz.

Çok Gezen bilgiyi bizzat yerinde görür ve öğrenir. Görmek başkadır. Gezerek öğrenmek birçok duyuya hitap ettiği için daha kalıcıdır.

Kitaptan okumak teorik bilgidir, gezmek ise bizzat pratik bir bilgidir ve en kalıcı öğrenme bizzat yaparak yaşayarak öğrenmedir. Keşfetmek, keşfedileni okumaktan daha yararlıdır, daha akılda kalıcıdır.

Münazara yarışması sırasında biraz rakibe zorluk çıkaracak ve rakibin tezini çürütecek bir yaklaşımda bulunacak olursak okuyan insan sadece okuduğuyla kalır ve okuduğu şeyle ilgili bir fikir edinebilir ama gezen bir insan uygulamalı olarak öğrenir yani bizzat yaşar diyebiliriz ve böylece rakibe bir zorluk çıkarabiliriz.

Çok gezen kişiler farklı insan ve kültürlerle tanışıp bilgi haznelerini büyültürler.

Taraflardan diğeri Çok Okuyan Daha Çok Bilir tezini savunacak. Bunun için hangi argümanları ortaya koyabilir bakalım ;

Münazarada önemli bir konu savunma yapmaktır. Ne kadar iyi savunma yaparsanız , karşı tarafa ne kadar az fırsat verirseniz ve ne kadar kuvvetli argüman geliştirirseniz o kadar iyi olacaktır.

Çok okuyan daha çok bilir başlığını savunan takım örnek olarak şu tezleri sunabilir ;

Ansiklopediyi açıp bir anda dünyanın öbür ucundaki bilgilere bile ulaşılabilir , işte bu yüzden insan ne kadar gezerse gezsin okumakla edindiği bilgileri edinemez, buna ömrü yetmez ki.

Kitaplardaki birçok bilgiye ulaşmak daha kolay olduğu halde gezmek uzun bir zaman alan ve her zaman mümkün olmayan bir durumdur. Bu nedenle gezmeden de iyi bilmek ve iyi öğrenmek mümkündür.

Gezmek yerine okursak kısa zamanda çok bilgiye sahip olabiliriz ve bunlar kitaptan silinmez, unutursak bile yine açıp okuyabiliriz. Ama gezilen yerler unutulabilir.

Teorik bilgileri sadece ve sadece okumakla elde edebiliriz, okumadan gezmenin de bir faydası olmayacaktır.

Okumanın getirdiği hayal gücünü gezilen yerleri gören gözler ve klavuzlarlar bile oluşturamaz. İnsan sonuçta ne kadar çok yeri gezsede hep bi yerler eksik kalacaktır. Fakat insan okumayla gitmeyi hayal bile etmenin zor olduğu bir yer hakkından çok önemli bilgilere sahip olabilir.

Gezilen yerler hakkında okumadan nasıl bilgi alınabilir ?


Yorum 2

Merak öğrenmenin ilk adımıdır. Merak etmeyen öğrenemez. Öncelikle yaşadığımız şehrin özelliklerini, tarihini, kültürünü, coğrafi konumunu merak edip öğrenmemiz gerekir. Daha sonra ülkemizi iyi tanımak, en azından belli başlı illerini görmek,gezmek gerekir. Bunun için yeterli vakit ve para ayırmak çok önemlidir. Ne yazık ki bu konudaki merakımız uyandırılmaya muhtaç vaziyettedir.

Bazen turistlere bakıp şaşırıyoruz. Buralara nasıl gelmişler diye hayran oluyoruz. Onlar tarihlerini iyi biliyorlar. Atalarından kalan izleri görmek için geliyorlar. Bunun için yeterli vakit ve para ayırıyorlar. Değişik insanlar tanımak,farklı kültürlerle tanışmak ufuk genişliği verir, bilgiyi ve görgüyü artırır. Biz bir şehri görmeyi oranın alış-veriş merkezlerini görmek, çarşılarını gezmek olarak algılıyoruz. Oysa bir şehri tanımak, o şehrin tarihini, sosyal hayatını, kültürünü tanımak, yani müzelerini gezmek, hatta coğrafyasını tanımaktır.

Ne yazık ki yaşadığımız şehrin tarihini iyi bilmeyen, kültürüyle tanışmamış insanlar vardır. Bu konuda yerel medyaya da önemli görevler düşmektedir. Her geçen gün bir şeyler öğrenmek, daha ileriye gidebilmek, uzak hedeflere ulaşmak için kestirme yoldur….
Yorum 3

ÇOK GEZEN Mİ, ÇOK OKUYAN MI?

Orta okullu yıllarımdan hatırımda kalan bir münâzarâ konusudur.

“Çok gezen mi çok bilir, çok okuyan mı çok bilir?”

Münâzarâlarda maksat tezlerden birinin doğru olup olmadığını ortaya çıkarmak olmayıp, ifade ve mantık gücünü geliştirmeye yöneliktir. Türkçe kompozisyon dersinde günlerce hazırlanır, münâzarâ günü hararetli tartışmalar olurdu. Gezmek ve okumak çok şeyler öğrenmenin karşıtı ve alternatifi değil elbet. Hem okumak, hem gezmek çok şeyler bilmenin önemli araçlarındandır.

Bursa’da liseyi okudum. Ulucami ve tarihî yerleri öğrencilik yıllarımda da çok defalar gezdim. Ancak aradan geçen 35 sene sonra, YASEM’in seminerleri dolayısıyla Bursa’da misafiri olduğum, o yıllardan talebelik arkadaşım olan muhterem Ramazan Oruç’un bir Pazar sabahı namazı sonrasında, Ulucami’yi gezdirip anlatması ile gerçekten Ulucami hakkında hiçbir şey bilmediğimi öğrendim.

Barış Manço “7 den 77’ ye” programı ile Türkiye’nin bir çok ilini hatta dış dünyada bir çok ülkeyi tanıtan programları ilgi görüyordu. Şehre girişte nüfus tabelâsı bir de kendi sayısını ekleyerek tanıtıma başlıyordu. Daha sonra özel televizyonlarda bu ve benzeri programlar çoğaldı. Gerek yurt içi, gerekse yabancı ülkeler hakkında yapılan programlardan masrafsız, külfetsiz bilgi sahibi olunabiliyor.

Bizzat gidip görmenin, herkesin ilgi duyduğu alanları sorup araştırması daha başka zevkli yanıdır.

Bir yeri gezerken orası hakkında yayınlanmış materyali, kitabı, broşürün okunması lâzımdır.

Yurt dışı deneyimim olmadığı halde, ancak Türkiye’nin dörtte üçünü görmek nasip oldu. Çok faydalı, ufuk açıcı, sağlığa da faydası hadisçe sabit olan bir iş gezmektir.

“Seyahat edin sıhhat bulun” diyor Hazreti Peygamberimiz (a.s.m.)SEYAHAT EDEN NASIL SIHHAT BULUR?

Peygamberimiz (asm) söylemişse elhak öyledir. “Sünneti seniyyenin hiçbir meselesi yoktur ki, altında bir Nur bulunmasın”. Bize düşen hikmetini tahkik ve merak etmektir. Hikmetini çözerken dolaylı olarak başka şeyler de öğrenebiliriz.

Yine aynı konu ile ilgili olan bir hadis, ”gittiğiniz aynı yoldan değil farklı yoldan dönünüz” meâlindeki sözleridir.

Şimdi seyahatten, gezmekten başlayalım. Sonra neden aynı yoldan değil farklı yoldan dönmenin hikmetini öğrenelim.

Seyahat merakı tahrik eder. İnsan bu dünyayı başta göz olmak üzere beş duyu organı ile algılıyor. Öğrenme olayının yüzde 81’i de görmekle oluyor. Aynı yerleri, aynı şeyleri görmek merakı tahrik etmez. Yeni farklı olan dikkat çeker, merakı tahrik eder. Beynin her yeni uyarı aldığında, beyin hücreleri arasında yeni snaptik bağlantılar oluşur. Bu da beyni canlı ve zinde tutar. Hafızayı güçlendirir. Vücut anatomisinin de aktif kalmasını sağlar.

Aynı zamanda gezmek başlı başına beden aktivitesi, egzersizdir, faaliyettir. Faaliyetin kendisi sıhhattir.

Evet hep farklı ve yeni yerleri görmek beynin aktivitesi, beyin sağlığı, ruh sağlığı ve beden sağlığıdır.

Okumak gezmenin alternatifi değildir. Okumak da beyni hep aktif tutan bir eylemdir. Yeni kelimeler, yeni kavramlar her birisi beyinde hep yeni bağlantıların oluşturulması demektir. İnsanın tekâmülünde okumanın yerini alacak bir icat daha yapılmadı. İlla ki okumak.

Hem gezmek, hem okumak ise nurun âlâ nur, yani Nur üstüne nurdur. Yazın nasıl ki yiyecekler hafif seçilir. Okunacak kitapları da hafiflerinden seçebilirsiniz. Herkesin kendine göre hafif gördüğü kitap farklı olabilir.

1995 yılında ‘yılın okuru’ seçilen İskenderun’dan Muhsine Nine (merhume Muhsine Kaçorlu) Atv’de yayınlanan haberinde, “okuyacak kitap bulamamakla, yiyecek ekmek bulamamayı eşdeğer görüyorum” demişti.

“Risâleler ekmek, su kadar önemli ihtiyaçtır” diyen Üstad Bediüzzaman ve “dem ve damarlarına işleyinceye kadar oku” diyen talebesi Zübeyir Gündüzalp diyorsa fazla söze hacet yok aslında.

Yaz tatili hem gezmek, hem okumak içindir.Dursun SİVRİ19.07.2008 En iyi tavsiyeler
 

Silkroad server, Silkroad pvp serverlar Tanıtımları


Silkroad pvp server Online Silkroad oyununda private server tanıtımları Silkroad server pvp serverleri: Pvp serverlar oyna. En kaliteli ve en yeni metin2 serverler
tanıtımları.

» Ads
  • pvp serverler
  • En iyi metin2, knight, silkroad ve diğer oyunların pvp serverlar wslik editsiz editli pvp serverler oyunları için yukarıdaki sitemizden bilgilenebilirsiniz.
  • En iyiler ilan ver