Durumum forum
Durumum soru sor Durumum yeni sorular
Kullanıcı Adı-Soyadı: Parola:
 

Ötenazi nedir ?

Ötenazi nedir ?

En iyiler, Rehber
Ötenazi nedir ? hakkında bilgiler..

Türkçe karşılığı ‘güzel ölüm’ olan ötenazi tıp literatüründe “hekimler tarafından belirlenebilecek derecede ümitsiz hasta ya da yaralı durumdaki kişinin, daha fazla acı çekmesini önlemek için ölmesini sağlamaya yönelik yapılan her türlü faaliyet ” olarak açıklanıyor.

ÖTENAZİ TARTIŞMALARI

Ötenazi konusundaki tartışmalar doktorlar, ilahiyatçılar ve hukukçular arasında odaklanmış durumda. Bu konu bir yandan “Allah’ın verdiği canı Allah’tan başka kimse alamaz”, diğer yandan da “acıyla kıvranan, hayattan ümidini kesmiş hastalara ölümü sunmak insanlık görevidir.” düşünceleriyle günümüze dek tartışılıyor.

ÖTENAZİYE OLUMLU BAKANLARIN GÖRÜŞLERİ

* Yaşamdan umudunu kesmiş, bitkisel hayatta ölüm ile yaşam arasında adeta gelip–giden bir hastaya günlük olarak yoğun bakım masrafı 1000 dolar. (50–60 milyon). Bu paranın başka yerlerde kullanımı (yoksullara, iyileşebilecek hastalara) daha mantıklıdır.

* Birey kendi yaşamıyla ilgili doğru ve sağlıklı karar almaktan uzaktır. Bu durumda onun durumunu en iyi bilen doktorlar ona her türlü müdahalede bulunabilir.

* Hayat ancak sağlıklı bir yaşam ile sürdürülebilir. Bu durumda hasta sağlıktan öte acı içinde kıvranmaktadır.Tedavide asıl amaç acıyı önlemektir. Acının ve ağrının önüne –tüm tıbbi tedaviler uygulanmasına rağmen– geçilemiyorsa hastaya acı çektirmenin ne gereği var?

ÖTENAZİYE KARŞI ÇIKANLARIN DELİLLERİ

* Hukukçular, ötenazi uygulamasının hipokrat yemini ve insanlık onuruyla bağdaşmadığı için karşı çıkıyorlar.Tıp ilmi her gün yeni buluşlar ve tedavi yöntemleriyle kendi alanında hızla ilerlemektedir. Bugün umutsuz, tedavisi imkansız olan birçok hastalıkların ileride tedavisi bulunulabilir.

* Doktorlar hastalarına yanlış teşhis koymuş olabilirler.

* Ötenazi yaygınlaşırsa bazı hekimler hastalarına karşı gösterdikleri tıbbi itinayı kesebilir. Bu durum hekimlikteki araştırmaları sona erdirme noktasına götürür. Doktor, hastasına karşı uyguladığı yöntem ve araştırmaları bir anda bırakıp ötenazi uygulaması ile hastasını ölümün kucağına itebilir.

* Allah’ın verdiği canı yine O alır. Tüm ilahi dinler insanın kendi canına kıymasını (intihar) yasaklar. Kişinin nasıl canına kıyması yasaklandıysa, başkasının canına kıyması da –her ne sebeple olursa olsun– adli hükümler dışında caiz görülmemiştir.

* Hekimin görevi hastayı öldürmek değil, ona gerekli tedaviyi uygulayıp sağlığına kavuşturmayı hedeflemektir. Hekim eğer ötenazi metodunu uygularsa mesleğine aykırı davranarak suç işlemiş olmaktadır.

ÖTENAZİ ÇEŞİTLERİ

Aktif ötenazi : Ölümcül bir hastalığa yakalanan ve devamlı acı çeken hastanın kurtuluşunun imkansızlığı nedeniyle bizzat doktoru tarafından kendisine yüksek dozda morfin veya potasyum klorit verilerek kolay, acısız bir ölüm çeşidinin uygulanmasıdır.

Pasif ötenazi : Hastanın devamlı komada kalma durumu neticesinde makine ve cihazlara bağlı bir yaşam sürdürmesi. Hekimler hasta yakınlarının, ailesinin veya kendisinin izniyle hastanın yaşamını sürdürdüğü makina cihazlarını durdurarak, tıbbi müdahaleye son verme, hayatı ölümle sonuçlandırma durumudur.

Ana–babanın isteği ile çocuğu aldırmanın serbest olması ve bu durumun aile planlaması amacıyla kullanılması ötenazinin ötesinde hekimler tarafından cinayet gözüyle bakılmaktadır. Bu uygulamalarda cenin kendi yaşamı hakkında karar vermekten uzak olduğu için olay insan hayatının kutsallığı için trajik bir boyut kazanmaktadır. Beynin ölümü sonucunda hastadaki canlılık belirtilerinden umudun kesilmesinde, yaşayan doku ve organların yeni bir canlıda yaşamasına fırsat sağlamak amacıyla hayatı sona erdirmek bir çeşit ötenazi çeşidi olarak görülmektedir. Bazı doktorların doğum hataları veya nörolojik kusurlarla doğan çocuklara karşı uyguladıkları tedaviyi aniden kesmek veya eksik tedavi uygulamaları birçok sorumlulukları da beraberinde getirmiştir.

HUKUK VE ÖTENAZİ

1794 Prusya Kanunu’nda ötenazi adam öldürme suçuyla eşdeğer görülürken 1907 yılında ABD’nin Iowa şehrinde hazırlanan ve ötenaziye olumlu bakan kanun tasarısının reddedildiği bilinmektedir. Hollanda yasaları –belli kurallar neticesinde– ötenaziye yeşil ışık yakarken, İsviçre Ceza Kanunu’nun184., Alman Ceza Kanunu’nun 216. maddelerinde ölümcül ve tedavisiz hastaların istekleri doğrultusunda hekimin ötenaziyi uygulaması durumunda hekime–kasten adam öldürmeye oranla daha az bir ceza verilecek– hükmü var. Norveç Ceza Kanunu’nun 235. maddesinde ötenaziyi uygulayan hekimin cezası en aşağı şekilde indirilir hükmü varken; İngiltere’de ve ülkemizde henüz ötenazi ile ilgili yasal düzenlemeler bulunmamaktadır. Ötenazi konusu ülkemizde yasadışı (illegal) bir uygulama olarak kabul edildiğinden bu durumun saptanması halinde kasıtlı olarak adam öldürmeye sebebiyet vermeden (taammüden cinayet) yargılanma durumu vardır.

İSLAM DİNİ VE ÖTENAZİ

Tüm ilahi (semavi) dinler ötenaziyi yasaklamıştır. Canı veren Allah olduğu için almakta ancak ona mahsustur. Ölüm Allah’ın takdiri altında olduğundan ölüme giden süreyi uzatmak veya kısaltmak Allah’ın emri dahilindedir. Bir Hadisi Şerif’te Peygamberimiz (s.a.v.)’Ey Allah’ın kullar ! Tedavi olun. Çünkü Allah yarattığı her hastalık için şifa yaratmıştır. Ancak bir dert müstesna. O ise ihtiyarlıktır’ buyurmuştur. İlahi dinlerde ötenazi ‘intihar’ ile eşdeğer bulunmuştur. İntihar ise Allah’a ortak (şirk) koşmaktan sonra en büyük günahlardan birisi sayılmıştır. Ötenazi ile ölüm yolunu seçenlerin bir anlamda intihar olgusunu gerçekleştirdiğinden, intihar eden kişi intihar etmeyi helal görüyor ve bu inanışla intihar ediyor ise bu insan hükmen kâfirdir. Ne cenaze namazı kılınır ne de müslüman mezarlığına gömülür.

Fakat intihar etmeyi haram kabul etmekle birlikte, içtimai, iktisadi, ruhi… sebeplerle intihar etti ise bunun cenaze namazı kılınır, ayrıca Müslüman mezarlığına gömülür. Fakat, cennete girip girmeyeceğini sadece Allah (cc) bilir.

Amerika’da ötenazi denilen, hastanın kendi isteği ile ölmesi uygulaması hızla yayılıyor.
Birçok mahkeme, ölümcül hastanın kendi rızası ile ölmesini kanunlara uygun bularak tıbbî bir şekilde ölmesini sağlıyor.

Ötenazinin infazcılarından birisi de 1990 yılından bugüne kadar 27 kişinin ötenazi isteğini yerine getiren Jack Kevorkian.

Ölüme olan aşırı merakı sayesinde hastanedeki ölüleri adeta bir denek haline getiren Kevorkian’ın başı bu yüzden beladan hiç kurtulmamış. Ötenazi kanununun çıkmasının sadece Kevorkian için yüzünü güldürdüğü tahmin ediliyor. Artık o, hasta insanları hem öldürebilecek, hem de ölüm esnasında gözlemler yaparak tecrübesini artıracak.

Mahkemelerin verdiği infaz kararından sonra Jack Kevorkian, önceleri reçete karşılığında satılan ilaçların aşırı dozuyla insanları öldürürken, şimdi karbonmonoksit yolunu seçiyor. Kevorkian’ı geçtiğimiz yıl içerisinde bir mahkeme ikinci kez ‘ölüme sebebiyet vermekten’ beraat ettirdi.

Bilindiği gibi Amerika’nın dokuz eyaletinde kabul edilen kanun maddesine göre vefat, ölümcül durumdaki hastanın en son çare olarak başvurabileceği özgür seçimi olarak görülüyor. Bu kanun maddesinin yakında bütün Amerika’da uygulanması da bekleniyor.

‘Dr. Death’ (ölüm doktoru), mahkemenin verdiği kararı bir ölüm vasıtası haline getirilen servisle evlere giderek infaz ediyor.

İnternette ötenazi günlüğü
Avustralya’da kansere yakalanan ve hastalığın son aşamasına gelen bir kadın, yaşamını sona erdirmeye karar verdiğini ve bu süreçte yaşadıklarını internette açacağı bir sanal günlükte anlatacağını açıkladı. 70 yaşındaki Nancy Crick, web sitesinde üç yıl önce bağırsak kanserine yakalandığını, aktif ve sağlıklı bir insanken hayatını sürdüremez hale geldiğini belirtiyor.
“Ümitsiz durumda olan hastaların acılarını dindirmek için yaşamlarına son verme” olarak tanımlanan ötenazi, hayli tartışmalı bir konu… Son olarak Avustralyalı bir kadının ötenazi sürecini internete taşıması tartışmalara farklı bir boyut getirdi.

Yakalandığı hastalık yüzünden üç yıl içinde 27 kiloya kadar düşen Crick, sağlığıyla birlikte enerjisini ve yaşama isteğini de kaybettiğini ifade etti.

Ötenaziyi savunmasıyla tanınan ünlü doktor Philip Nitschke’nin, Crick’e web sitesini açma konusunda yardım ettiği bildirildi. Dr. Nitschke, hastasının henüz kesin bir ölüm tarihi belirlemediğini ancak ötenaziyi gerçekleştirmek için ilaçlarını hazırladığını ifade etti.

Avustralya’nın Oqueensland eyaletinde herhangi birinin intihar etmesine yardımcı olmak suç sayılıyor. Bu yüzden de Dr. Nitschke hakkında açılmış çeşitli davalar bulunuyor. En iyi tavsiyeler
 

Silkroad server, Silkroad pvp serverlar Tanıtımları


Silkroad pvp server Online Silkroad oyununda private server tanıtımları Silkroad server pvp serverleri: Pvp serverlar oyna. En kaliteli ve en yeni metin2 serverler
tanıtımları.

» Ads
  • pvp serverler
  • En iyi metin2, knight, silkroad ve diğer oyunların pvp serverlar wslik editsiz editli pvp serverler oyunları için yukarıdaki sitemizden bilgilenebilirsiniz.
  • En iyiler ilan ver