Durumum forum
Durumum soru sor Durumum yeni sorular
Kullanıcı Adı-Soyadı: Parola:
 

AKVARYUM - Bilinmesi Gerekenler

AKVARYUM - Bilinmesi Gerekenler

En iyiler, Rehber
AKVARYUM - Bilinmesi Gerekenler

AKVARYUM - TEMEL BİLGİLER


Akvaryum, çok değişik ve renkli sualtı dünyasından bir kesittir. Bu egzotik doğa parçası, evde çok dekoratiftir ve her defasında yeniden büyüler. Bu sualtı dünyasının bakımını yapmak ve seyretmek kuşkusuz sizi mutlu edecektir. Bu boş zaman uğraşı, size sorunlarınızdan uzaklaşmanız için fırsat ve her zaman huzur verecektir.

İlk bakışta görünenin aksine, bir akvaryumu donatmak ve bakımını yapmak hiç de karışık bir iş değildir. Yalnızca birkaç ana kurala dikkat etmek gereklidir. Bu kuralların neler olduğunu size Balık bölümümüzde çıkacak yazılar ile açıklamak istiyoruz.


Başarı İçin İyi Hazırlık Gereklidir

Ön hazırlık olarak size ana şekil, dekor ve bitkiler konusundaki düşüncelerinizi kâğıt üzerine çizmenizi tavsiye ederiz. Ana kural: Akvaryum ne kadar büyük olursa, o kadar sağlam, biyotopu ve bakımı da o kadar kolay olur.

Akvaryumun Boyutları

Akvaryumun olası büyüklüğünü belirleyen bazı veriler vardır. Bir yandan yerleştirilecek balıkların ve bitkilerin büyüklüğü ve sayısı, diğer yandan da konutunuzun büyüklüğü, durumu belirler.

Alt sınır olarak size, 60 cm. genişliğinde ve 35 cm. derinliğinde olmasını tavsiye ederiz. Yukarıda da değindiğimiz üzere, büyük bir akvaryum küçük bir akvaryuma göre daha sağlıklı bir yaşam ortamı sağlar.

Bununla birlikte küçük akvaryumların bakımını da kolayca yapabilirsiniz. Fakat küçük akvaryumların sualtı doğası daha titiz bir bakım ister.

Sıkışıklık Olmamalı - Balık Ne Kadar Yer İster?

Yetişkin bir balığın boyunun her santimetresi için yaklaşık 1 litre su hesaplayınız. Birkaç balık fazla olması biyolojik açıdan sağlıklı bir akvaryum için bir sorun değildir. Ancak, balıkların barışsever ve birbirleriyle uyumlu cinsten olmalarına dikkat ediniz.

Değişik Şekilli Akvaryumlar

Çok değişik şekillerde ve büyüklükte akvaryumlar vardır. Akvaryumun konuta uyum sağlaması görüşü, günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Bu nedenle, geleneksel dörtköşe akvaryumun yanında, üç, altı ve sekiz köşeli akvaryumları da artan sayıda sıkça görmekteyiz.

Bazı ülkelerde sık sık, kübik, piramit veya sütun şekilli akvaryumlara da rastlanılır. Bu alanda, zevkler farklı farklıdır, anlayışı geçerlidir. Biyolojik açıdan sağlıklı olduğu sürece, akvaryumun konusunda hayallerin sınırı yoktur.

Akvaryum Yapımları

Hangi modele karar verirseniz verin, her koşulda akvaryumun güvenli olması günümüzün standartıdır. Bununla birlikte alacağınız akvaryum kabını iyice kontrol etmenizde bir sakınca yoktur. Akvaryum duvarları temizce yapıştırılmış ve akvaryumun büyüklüğüne göre, camları gerekli kalınlıkta olmalıdır. Evde akvaryumu su ile doldurunuz ve 2-3 saat akvaryumun akıntı yapıp yapmadığını kontrol ediniz.

1. Tamamen Çerçeveli Kaplar

Bunlarda bir sorunla karşılaşılmaz. Cam ile eloksallı alüminyum çerçeve arasındaki silikon, suyun sızmasını önler. Bu yapıdaki akvaryumların çarpmalara karşı güvenli olması için, camlarının pek kalın olması gerekmez.

2. Tamamen Cam Akvaryumlar

Bunlar çerçeve gerektirmez. Bunlar da güvenlidir. Fakat bu tür akvaryumda, camın kalınlığı ve yapıştırma işçiliği önemlidir.

3. Kısmen Çerçeveli Kaplar

Bunların üstlerinde ve altlarında alüminyum çerçeveler vardır. Bu türler hem sağlam ve hem de dekoratiftir. Ancak, çerçevelerin yerleştirilmiş değil, yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir.

4. Tüm Döküm Cam Kaplar

Bunlar ısıya karşı oldukça duyarlıdır ve yoğun gerilim altındadır. Bu nedenle, 20 litreden fazla doldurulmamalıdır. Bu tür kaplar, ancak genç balıkları yetiştirme ve karantina için yeterlidir.

5. Dolap Akvaryumlar

Burada malzemeler için çok yer vardır. Dolap akvaryumlar ucuz olmamakla birlikte, diğer eşyalar ile uyum gösteriyorlarsa, pratik ve dekoratiftirler.

Akvaryumum Bana Kaça Gelir?

Burada lütfen bir noktaya dikkat ediniz. Baştan cömert donanımlı bir akvaryum için yatırım yapmışsanız, bakım da daha sonra o kadar kolay olur. Sonuçta bu çözüm daha tasarruflu bir çözümdür.

Konulacağı Yer ve Akvaryumu Donatmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir

Temizlik

Bunun için 1-2 yeni kovaya gereksinim vardır. Bu kovalar yalnızca akvaryumun temizliği için kullanılmalıdır.

Camlar için, (kapak camlar dahil) içten veya dıştan, kimyasal cam temizleyici kullanılmamalıdır. Bir Sera Ph-Minus tavsiye ederiz. Kabı ilkin sıcak su ve önceden bir az Sera Ph-Minus püskürttüğünüz sert bir sünger veya bez ile iyice temizleyiniz. Yağ lekeleri ve kireç birikimleri böylece temizlenir. Daha sonra akvaryumu iyice durulayınız.

Konulacağı Yer

Akvaryuma, donatımdan sonra bir başka yere yerleştirmek zorunda kalmayacağınız bir yer seçiniz. 100 litrelik bir akvaryum donatımdan sonra 150 kilo gelebilir.

Birçok nedenlerle pencere yanı akvaryum için iyi bir yer değildir. Örneğin ısının sıksık değişmesi balıkların çoğunu olumsuz etkiler, ayrıca güneş ışınları yosun yetişmesini hızlandırır. Karşı ışıkta balıkların görkemli renkleri de pek algılanamaz. Fazla ışıkta, balıklar ışığın geldiği su yüzeyine yakın yerde ve akvaryuma çarpraz durumda yüzerler. Burada doğal ışık eğik gelir.

Altlığı

Her akvaryuma düz zeminli ve sağlam bir altlık gereklidir. Bir su terazisi ile zeminin düz olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Akvaryumun altına bir Styropor levha (5 mm. kalınlıkta) yerleştirmeniz de yararlıdır.

Elektrik Bağlantısı

Akvaryumun elektrik bağlantı sistemi yakınında ise, filtre, ısıtıcı, aydınlatma vb. şeyler için akvaryumun yakınında bir elektrik prizi olması gerekir. En iyisi, prizin akvaryumun yukarısında olmasıdır.AKVARYUM DONATIMBol Çakıl

Akvaryumunuzu donatmadan önce, bitkileri nereye yerleştirmek ve balıklara ne kadar yüzme alanı bırakmak istediğinize dair, eksiksiz bir plân yapınız. Boyu kısa bitkileri öne, buna karşılık, çabuk yetişen uzun boylu bitkileri, yanlara veya arkaya yerleştirmeye dikkat ediniz. Şimdi, akvaryumun neresini ahşap, neresini taş ile dekore edeceğinize karar veriniz.

Artık donanımda hiç bir sorun yok. İlk önce sera floredepot'u, bitkileri yerleştireceğiniz alana yayınız. Böylece, bitkinin ihtiyacı olan besleyici maddeleri, bitkinin alması sağlanır.

Sonra sera floredepot'u ve akvaryumun cam tabanını tamamen örtecek şekilde, yıkanmış akvaryum çakılını yayınız. Bu amaç için 1-3 mm. çapında olan çakıl, en elverişlisidir. 100 litrelik (80x35 cm. taban boyutunda) bir akvaryum için 6-8 cm. yükseklikte bir döşeme elde etmek istenirse, yaklaşık 25-30 kg. çakıla gereksinim vardır. Konunun uzmanı mağazanız, size gerekli olanı hazır tutar. Çakılı, yerleştirmeden önce akarsu altında iyice temizleyiniz.


Dekor

Hayal gücünüz ve zengin fikirlerinizle, düşündüğünüz bir sualtı dünyasını gönlünüzce gerçekleştirebilirsiniz. Balıklarınıza neler gereklidir?


Taşlı Bir İş

Granit, bazalt ve lava parçaları gibi derinlik ve volkanik taşların kullanımı uygundur. Delikli küçük taşlar, balıklara pek sevdikleri bir saklanma yeri sunar.

Tatlısu akvaryumları için kireç içeren taşların hepsini unutunuz.

Petrolle kirlenmiş, çukur ve ırmak taşları, metal içeren süs taşları da elverişli değildir. Böylesi taşlar, suyun içeriğini etkiler. Balıkların bir çoğu buna dayanamaz.

Her taşı, önceden kaynar su ile yıkayınız ve akvaryumu pek fazla taşla doldurmayınız. Taşları akvaryumun tabanına yerleştiriniz. Taştan yapılmış yapıtları, değdikleri noktalardan, silikon ile yapıştırınız.


Ağaç Katıksız Bir Doğadır

Ağaç dekora ne dersiniz? Üzülmeyiniz, eğer doğru olanı seçerseniz, hiç çürümez. Örneğin; turba alanlarından çıkarılan kök ve dallar, bunun için elverişlidir. Çünkü turba alanından gelir ve iyice konserve olmuştur. Turba kök ve dalları su çektiği zaman yüzmez. Aksi olursa, bir taş ile ağırlaştırınız. Ayrıca: Gerçek turba kök ve dallarını asla ormanda değil, ancak hayvanat malzemesi satan uzman mağazalarda bulabilirsiniz!
AKVARYUMUNUZUN İLK BALIKLARI

Hangi balıkların akvaryumunuzda yüzmelerini istediğinizi, önce iyice düşününüz. Akvaryumunuza koyacağınız ilk balıklar, kesinlikle yosun yiyen cinsten olmalıdır. Bunlar yeterli sayıda iseler, istenmeyen yosunlaşmayı doğal yoldan önlerler.

En iyi yosun yok edicileri, küçük ve horta boydaki Mavi Antenvels (Ancistrus Dolichopterus) türüdür. Yalnız olabilen bunlar, akvaryumda yeteri kadar saklanma yeri varsa, aynı cinsten birkaçı ile de bulundurulabilirler. Hortumlu Siam Tekirleri de (Crossocheilas Siamensis) yosun yiyici sayılırlar. 15 cm.'ye ulaşabilen bu balıklar, ancak 100 litreden büyük akvaryum için elverişlidirler.

Daha küçük akvaryum için, Emici Atbalığı (Otocinclus Affinis) tavsiye olunur. 4 cm.'yi aşmayan bu balıklar, cam, yaprak ve dekordaki yosunları yorulmadan rendelerler. Bu iki türden, akvaryumun boyuna göre, 3-5 adet bulundurulmalıdır.

Canlı doğuran Dişli Sazan (Poecillidae), Guppies, Platies veya Black Mollies de, ph değeri 7-8 olan kaplara konulursa, yosunları çok iyi temizlerler.
BAŞLANGIÇ İÇİN EN UYGUN BALIK
Tek Başına Gelen Pek Olmaz

Süs balıklarının bakımı, birçok kişinin sandığının aksine, genellikle kolaydır. Buna karşılık, üretme konusunda bazen gerçekten sorunlarla karşılaşılır. Bu konuyu, uzun süre akvaryum balıkları üzerinde bazı deneyimleri olanlara bırakmak yararlıdır.

Akvaryum balıklarının çoğu sürü balıklarıdır. Bunları yalnızca çift olarak bulundurmak yanlıştır. 2-3 türden 6-8 adet bulundurmanızı size tavsiye ederiz. Bu kombinasyon, güzel görünmenin yanında, türe uygun bir tutumdur ve işinizi de kolaylaştırır.


Öncelikli Balıklar

Öncelikle aşağıdaki balıklar uygundur:

Platy (Plati)

Guppys (Guppis)

Canlı doğuran Zahnkarpfen (dişli sazan) balıkları, çok dirençli ve uyumludurlar. Bunlar, çok renkli ve hareketlidirler ve genellikle akvaryumun, aşağı yukarı üçte birinde yüzerler.

Birçok Salmler

Bunlar, akvaryumun ortalarında oynaşırlar. Cinsel ve sürü tutumlarını izlemek ilginçtir.

Zırhlı Atbalığı

Bunlar, sürekli akvaryumun tabanında yiyecek şeyler ararlar. Özellikle bu tür balıkların asla yalnız değil, aksine küçük sürüler halinde, en az beş adet bulundurulmaları gerektiğine dikkatinizi çekeriz. Ayrıca bu balıklar süpürge veya atık değerlendiricisi değildir. Bu nedenle; normal yemleri, sık sık sera viformo tablet yemler ile desteklenmelidir.

Tekir

Bunlar, çok renkli, dayanıklı ve bakımları kolay balıklardır. Hareketli davranışları insana hiç can sıkıntısı vermez.

Renkli Perkiler

Bunlar, sakindirler ve diğer balıklarla birlikte yaşamayı severler. Canlı renkleriyle değerli takı taşlarına benzerler.

Labirent Balıkları

Bunlar, sakin ve görkemli balıklardır. Yoğun bitkili bir akvaryumda, tüm renklerini gösterirler.

Savaşçı Balıklar

Bunlar, en güzel balıklardandır. Bu balıkların adı, erkeklerinin rakiplere tahammül edememelerinden gelir. Bu nedenle savaşçı balıkların, erkeğini tek ve birçok dişileri ile birlikte bulundurmalısınız. Savaşçı balığa, birkaç tekirin yoldaşlık etmesi de uygun değildir. Çünkü bu, kendisinin olağanüstü güzellikteki saçaklarını kemirir.


Balık Kombinasyonları Hakkında Tavsiyeler

Guppis, Salmler, Zırhlı Atbalığı ve Labirent Balıkları veya Plati, Tekir, Zırhlı Atbalığı ve Renkli Perkiler.

Bu olağanüstü güzellikteki türleri seyretmek, gereçekten mutluluk verir. Bakımları da oldukça kolaydır. Isı hepsi için 24-26 derece arasında, ph değeri 6.5 ve 7.5 ve gh değeri orta sertlikte olmalıdır.


ALT ZEMİNAkvaryumun taban toprağı çok önemlidir. Çünkü bu taban, nitrifikasyon bakterileri için yerleşim alanı sunar. Bakteriler, atık maddeleri işleyen en küçük canlı birimlerdir. Taban toprağı, ayrıca bitkileri tutar ve onlara gerekli besini sağlar. Taban toprağının oluşumu ve kalitesi, sağlıklı veya aksi gelişimi belirler.

Bitkilere gerekli başlangıcı kolaylaştırmak için, taban toprağını uzun zamanlı ana taban toprağı içeren, sera floredopot ile hazırlamalısınız. Su bitkileriniz için, temizlenmiş kum, hazırlanmış turba toprağı, mineral tuzlar, diğer besin tuzları ve besleyici başka maddeleri içeren sera floredepot ile yumuşak bir taban oluşturursunuz. Kullanılan bu malzemenin ham maddesinde mitratlar ve fosfatlar yoktur. Çünkü azot parçalanmasından oluşan bu maddeler, balıklar tarafından yeterince üretilir. Sera floredepot, sera gübreleme sisteminin temelini oluşturur. Özel hazırlanmış turba toprağı, toprağı yumuşak tutar, uzun zamanlı aktif besin maddelerini içerir. Sera floredepot içindeki maddeler, bitkilere gereken besinleri, düzenli olarak verirler. Burada önemli olan, besin tuzlarının doğru karışımı ve miktarıdır. Yanlış bir karışım veya çok miktarda mineral tuzu veya diğer besin tuzları içeriyor olması, bitkilerin bu maddeleri tümüyle değerlendirememesine neden olur. Bu sebeple, gereksiz yere yosun yetişir ve bu durum pek sevindirici olmaz. Sera foleredepot, genç bitkilerin sağlam kökler salarak çabuk yetişmelerini sağlar, böylece, yapraklar sağlıklı olur ve koyu yeşil renk kazanır.
AKVARYUM SUYU
Hayat Kaynağı

Yeryüzündeki tüm hayatın sudan kaynaklandığı, ne denli büyüleyicidir, değil mi? Vücudumuzda %90 oranında var olan bu madde, milyonlarca yıl önce bitkilerin ve mikropların temel kaynağı idi. Bu sürekli görevin gizemi, suyun hep yeniden oluşmasında yatmaktadır.


Akvaryumun Suyunu Doldurmak

Akvaryumunuzu yaklaşık %80 oranında ısısı ayarlanmış (yaklaşık 24-26 derece) su ile doldurunuz. Sera termometre ile suyun ısısını tam olarak ölçebilirsiniz. Suyu dökerken; tabanın, akan su nedeniyle dağılmaması için, bir çorba tabağı veya başkaca derin bir kap kullanınız.


Akvaryumun Suyunu Hazırlamak

Hazırlanmamış musluk suyumuz, akvaryum suyu olarak hemen hiç elverişli değildir. Klor, nitrat, metal iyonları ve türlü çeşit tuzlar, balıklar ve bitkiler için tehlikelidir.

Önce, balıklar için hangi ph değerlerinin (sertlik/yumuşaklık) elverişli olduğunu bilmelisiniz. Balıkları satın aldığınız uzman satıcınız, hangi balık türü için hangi ph değerlerinin elverişli olduğu konusunda, size tavsiyede bulunacaktır.

Çok yüksek veya çok düşük ph değerli suyu, sera ph-minus veya sera ph-plus ile (tarifelerinde belirtildiği üzere) dengeleyiniz.

Metal iyonları ve erimi tuzların bağlanması, klorun yok edilmesi gerekir. Bu ise, sera aqutan ile olur. Ayrıca, sera aqutan balıkların mükoza zarını güçlendirir ve özellikle suyun tahrip gücünü azaltır. Sera aqutan, suyun biyolojik tarafsızlığını ve balığa uygun suyu sağlar. Parazit ve deri mantarlarına karşı koruyucu görevi yapar.

Sera aqutan, balıklar için geniş kapsamlı bir koruma sunar. Bu nedenle, özellikle nakliyede katkı ve yeni alınmış balıkların eklenmesi durumlarında uygundur.

Bir turba özü olan sera morena, başlangıçtan itibaren yosunlamayı engeller. Zararlı metal iyonlarını bağlar. Humin asitleri, madenî unsurları, vitaminleri ve koruyucu koloidleri içerir. Bu ise, özellikle yumuşak suyu, diğer bir deyimle, siyah suyu seven balıklar için önemlidir.

Aqutan ve morena ile elverişli su durumları oluşturabilirsiniz.
En iyi tavsiyeler
 

Silkroad server, Silkroad pvp serverlar Tanıtımları


Silkroad pvp server Online Silkroad oyununda private server tanıtımları Silkroad server pvp serverleri: Pvp serverlar oyna. En kaliteli ve en yeni metin2 serverler
tanıtımları.

» Ads
  • pvp serverler
  • En iyi metin2, knight, silkroad ve diğer oyunların pvp serverlar wslik editsiz editli pvp serverler oyunları için yukarıdaki sitemizden bilgilenebilirsiniz.
  • En iyiler ilan ver