Durumum forum
Durumum soru sor Durumum yeni sorular
Kullanıcı Adı-Soyadı: Parola:

Uyarı/Yardım
Soru sorarken başlıgınız kısa ve öz olmalı
Mesaj bölümüde detaylı bir açıklamada olmalı..

ısı alan maddeler hangileridir

En iyiler, Rehber
ısı alan maddeler

Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları hareket (kinetik) enerjilerinin toplamına ısı denir. Isı bir enerji türüdür ve ısı enerjisi kalorimetre kabı ile ölçülür. (Kutulardaki boncuklarla eşleştirilir).

Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları kinetik enerjilerinin ortalamasına (yaklaşık bir taneciğin kinetik enerjisine) sıcaklık denir.

Maddenin sıcaklığının artması ısınma sonucunda gerçekleşir.Dolayısıyla bir maddenin sıcklığında artış oluyorsa o madde kesinlikle ısı alıyor demektir.

Isı alan maddeler; Katı halden sıvı hale geçen maddeler ısı alan maddelerdir.
Örneğin; Buzun erimesi için dışarıdan bir miktar ısı alması gerekir.
Soğuk aylarda odamızı ısıtmak için sobayı yaktığımızda odadaki havanın sıcaklığı artar ve biz bu yolla ısınırız.Burada hava ısı alan maddeye örnektir.
Yanmakta olan ocağın üzerinde bulunan çorba ya da yemek bir süre sonra ısınır.

Kısaca özetleyecek olursak; ısı yüksek scaklıktan düşük sıcaklıktaki ortama doğru geçiş yapar ve sıcaklığı artan maddeler ısı alıyor demektir. En iyi tavsiyeler

Silkroad server, Silkroad pvp serverlar Tanıtımları

Silkroad pvp server Online Silkroad oyununda private server tanıtımları Silkroad server oyna.

En iyiler, Rehber
:idea: :oops: ben bence çokbeğendım superdı ellerinize sağlık En iyi tavsiyeler

sexs

En iyiler, Rehber
süperrrr spirrrrrrrrrrr beğnedımm :lol: :lol: :lol: En iyi tavsiyeler

En iyiler, Rehber
:idea: süper gercekten ben beğendır . ama bu oğlanlar ne biçim konuşuyor şikayet edecem :lol: En iyi tavsiyeler