Durumum forum
Durumum soru sor Durumum yeni sorular
Kullanıcı Adı-Soyadı: Parola:
 

Uzun Hava Biçimi Halk Müziği

Uzun Hava Biçimi Halk Müziği

En iyiler, Rehber
Uzun Hava Biçimi Halk Müziği, Uzun Hava Biçimi Halk Müziği Hakkında Bilgiler..

Uzun Hava Biçimi Halk Müziği

SERBEST RİTİMLİ( USÜLSUZ) OLANLAR

Belli bir ritimde olmayan serbest olarak söylenen uzun hava türleridir.

Barak Havaları; Barak havaları, barak Türkmenlerine özgü uzun havalardır. Barak Türkmen köyleri Gaziantep, Şanlıurfa arasında kalan Barak Ovası’nda çalınıp söylenmektedir. Barak havaları yöre oyunları oynanmadan önce ya da oyun aralarında sıkça seslendirilir.

Bozlak; Özellikle İç Anadolu ve Güney Anadolu’da Toroslar’da yaygın olan Avşar Türkmenleri oymaklarına ait bir uzun hava türüdür. Bozlakların konuları, yöresel ve çeşitli toplumsal olaylardır. En önemli özelliklerden olan yiğitlik ve kahramanlık konuları baş konular olarak görülür.

Yol Havaları; Karadeniz yöresinde seslendirilen bir uzun hava türüdür. Konuları aşk, sevda ve doğadır. Sözleri doğaçlama olarak okunur.

Hoyratlar; Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ve Türklerin yaşadığı Kerkük’te çokça yaygın olarak görülmektedir. Hoyrat, yiğitlik mertlik duygusu veren klasik öğelere bezenmiştir. Sözlerde sevgi, sevgili, gurbet, keder, yas, özlem, doğa ve nasihat gibi konular işlenir.

Gurbet Havaları; Teke yöresine özgü bir uzun hava türüdür. Gurbet havaları sözlerinde ayrılık, sıla, yiğitlik, hasret, konular işlenir. Gurbet havalarına kaval, sipsi, kabak kemane, üç telli ve bağlama ile eşlik edilir, En iyi tavsiyeler
 

Silkroad server, Silkroad pvp serverlar Tanıtımları


Silkroad pvp server Online Silkroad oyununda private server tanıtımları Silkroad server pvp serverleri: Pvp serverlar oyna. En kaliteli ve en yeni metin2 serverler
tanıtımları.

» Ads
  • pvp serverler
  • En iyi metin2, knight, silkroad ve diğer oyunların pvp serverlar wslik editsiz editli pvp serverler oyunları için yukarıdaki sitemizden bilgilenebilirsiniz.
  • En iyiler ilan ver